MENU

2019 John Carlson Voter's Guide--ballot endorsements

2019 ballot voters guide PIXLR.jpg
The 2019 election day is November 5th so make sure you vote and submit your ballot in an approved drop box or get it post-marked no later than Nov. 5th in Washington. (photo: KVI Staff)

KVI morning show host, John Carlson, provides his ballot and candidate endorsements for the November 5, 2019 general election. Carlson urges the following statewide votes:

--Referendum 88 ( I-1000 ) – REJECT the return of race preferences

--Initiative 976 – YES to $30 license tabs and a rebuke to Sound Transit

--Advisory votes 20-31 – Repeal, even though its only symbolic

--SJR 8200 - REJECT (It’s a bit of an overreach says Carlson)

KING COUNTY

Proposition 1 – YES on Medic 1

PORT OF SEATTLE

Position #2 – Grant Degginger

Position #5 – Fred Felleman

BELLEVUE

Council #1 - John Stokes

Council #3 – Stephanie Walter

Council #5 – J.D. Yu

Council #7 – Jennifer Robertson



Carlson urges voters to follow these local ballot recommendations from KVI afternoon host, Kirby Wilbur.

Kirby's picks for King County (no listings if only one candidate for a race, or reliable information not available).

Director of Elections- Julie Wise

County Council #8- Michael Neher

PORT OF SEATTLE

Position #2 – Grant Degginger

AUBURN

Council #3 – Ken Pearson

Council #5 – Ryan Burnett

Council #7 – Vera Orlandic-Hodak

BOTHELL

Council #4 – Matt Seymour

Council #6 – Davina Duerr

BURIEN

Council #2- Joel Manning

Council #4 – Lucy Krakowiak

Council #6 – Debi Wagner

CARNATION

Council #1 – Adair Hawkins

Council #3 – Tracy Yeager Blackburn

COVINGTON

Council #1 – Kristina Soltys

DES MOINES

Council #6 – Rob Back

DUVALL

Council #2 – Matthew Eyer

ENUMCLAW

Council #2 – Beau Chevassus

FEDERAL WAY

Council #3 – Susan Honda

Council #5 – Mark Koppang

Council #7 – Linda Kochmar

ISSAQUAH

Council #2 – Michele Kemper

Council #3 – Tim Flood

KENMORE

Council #1 – Suzanne Greathouse

Council #7 – Van Sperry

KENT

Council #1 – Todd Minor

Council #3 – Les Thomas

Council #5 – Bill Boyce

KIRKLAND

Council #4 – Toby Nixon

Council #5 – Neal Black

Council #6 – Amy Falcone

LAKE FOREST PARK

Council #2 – Catherine Stanford

Council #4 – Brett Newsham

MERCER ISLAND

Council #1 – Daniel Thompson

Council #3- Jon Hanlon

Council #4 – Lisa Anderl

Council #5 – Heather Jordan Cartwright

Council #7 – Jake Jacobson

NORMANDY PARK

Council #7-Sue-Ann Hohimer

REDMOND

Mayor – Steve Fields

Council #1 – Hank Myers

Council #3 – Hank Margeson

Council #5 – Eugene Zakhareyev

Council #7 – David Carson

RENTON

Mayor – Amondo Pavone

SAMMAMISH

Council #2 – Christie Malchow

Council #4 – Kent Treen

Council #6 – Ken Gamblin

SEATAC

Council #1 – Tony Anderson

Council #3 – Peter Kwon

Council #5 – Stan Tombs

Council #7 – Erin Sitterly

SEATTLE

Council #1 – Phil Tavel

Council #2 – Mark Solomon

Council #3 – Egan Orion

Council #4 – Alex Pedersen

Council #5 – Ann Davison Sattler

Council #6 – Heidi Wills

Council #7 – Jim Pugel

SHORELINE

Council #2 – Vivian Collins

Council #4 – Doris McConnell

Council #6 – Luis Berbesi

WOODINVILLE

Council #6 – Al Taylor

Council #7 – Gary Harris



PIERCE COUNTY GENERAL ELECTION 2019 RECOMMENDATIONS (These are limited because Wilbur had limited information. You can check the Pierce County GOP or Democratic Party website to see if additional information is available)

City of DUPONT

Mayor - Mike Courts

Council #6 - Kevin Ballard

City of EDGEWOOD

Council #6 - Colleen Wise

City of LAKEWOOD

Council #6 - Ken Witkoe

City of UNIVERSITY PLACE

Council #2 - Kent Keel

Council #6 - Stan Flemming

PORT OF TACOMA

Position #3 - Deanna Keller

Position #5 - Dave Bryant

EATONVILLE SCHOOL DISTRICT

Director #3 - Matt Marshall

CLOVER PARK SCHOOL DISTRICT

Director #2 - Carol K Jacobs



SNOHOMISH COUNTY 2019 GENERAL ELECTION BALLOT (No listings if only one candidate for a race. School board, fire districts and other positions can be found at www.snocogop.org

County Council #2 – Anna Rohrbough

Sheriff – Adam Fortney

County Auditor – Garth Fell

County Treasurer – Rob Toyer

Arlington – Council #4 – Michele Blythe

Prop. #1 – NO

Edmonds – Mayor – Neil Tibbott

Council #5 – Vivian Olson

Council #6 – Susan Paine

Council # 7 – Nathan Monroe Everett – Council #4 – Marian LaFountaine. -

Council #5 – Scott Bader

Gold Bar – Council #4 – James Jay Prueher

Granite Falls – Council #4 – Michael Hogglund

Lake Stevens – Mayor – Brett Gaily

Council #3 – Steve Ewing

Council #4 – Todd Welch

Council #5 – Rauchel McDaniel

Lynnwood – Council #4 – Jim Smith

Council #5 – David Schirle

Council #6 – George Hurst

Marysville – Mayor – Jon Nehring

Council #5 – Kelly J Richards

Council # 6 – Stephen C. Muller

Mill Creek – Council #1 – Adam Morgan

Council # 5 – Vincent Cavaleri

Monroe – Council # 5 – Ed Davis

Mountlake Terrace – Council #5 – Bryan Wahl

Mukilteo – Council #5 – Christopher Maddox

Council #6 – Peter Zieve

Council #7 – Joe Marine

Snohomish – Council #1 – Marc Crawford

Council #2 – Judith Kuleta

Stanwood - Council #5 – Steve Shepro

Council #6 – Sid Roberts

Sultan – Mayor – Russell Wirta

Council #2 – Stephanie Aldrich

Council #4 – Kenneth Marshall

Woodway – Council #4 – Thomas Howard

Offbeat News

FOLLOW US ON TWITTER